Τα αποτελέσματα των αγώνων για την 4η αγωνιστική

• |

Ρπορτάζ : Βασίλης Κουβελέτσος

4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ-ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 3-0

17 λεπτά ήταν αρκετά για την ομάδα της λειβαδιάς για να πάρει τους 3 πόντους της νίκης.Ο Πανιώνιος μπήκε στο γήπεδο μουδιασμένος, αιφνιδιάστηκε και δε μπόρεσε να αντιδράσει.Μόλις στο 3ο λεπτό ο Βασιλείου ανοίγει το σκορ με σούτ έπειτα απο μια σέντρα του Ναπολεόνι.Στο 9ο λεπτό πάλι ο Βασιλείου διπλασιάζει τα δικά του αλλά και της ομάδας του τα τέρματαμε σουτ μετά από μια εξαιρετική κάθετη πάσα του Κόρμπος.Το τελικό 3-0 έγινε στο 17΄έπειτα από μια κεφαλιά του Ζησόπουλου αφού πιο πριν η μπάλα βρήκε στο δοκάρι.Δοκάρι ο Λεβαδειακός στο ακριβώς επόμενο λεπτό με τον Ναπολεόνι και ο Πανιώνιος υποχρεώθηκε στηνπρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα.

ΑΡΗΣ-ΚΕΡΚΥΡΑ 1-0

Σύνθημα νίκης και έτοιμοι για Τούμπα οι κιτρινόμαυροι επικράτησαν με 1-0 της Κέρκυρας.Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά από το πρώτο λεπτό του αγώνα χάνοντας ευκαιρίες να ανοίξουν  το σκορ κάτι που κατάφεραν στο 57 με πέναλτυ το οποίο αμφισβήτησαν έντονα οι Φαίακες.Το εκτέλεσε εύστοχα ο Αγκάνθο πετυχαίνοντας το δεύτερο του γκολ στο πρωτάθλημα και  χάρισε τους 3 πολύτιμους βαθμούς και την καλή ψυχολογία για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.Διαμαρτυρίες γηπεδούχων για 2 φάσεις πέναλτυ στο ξεκίνημα του παιχνιδιού.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠ-ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ 2-1

Με τέρματα των Ράγιος και Περόνε και παίζοντας για αρκετό χρονικό διάστημα ωραίο ποδόσφαιρο ο Αστέραςέφτασε τις τρεις νίκες στο πρωτάθλημα.Λίγο πριν από το τέλος του ημιχρόνου ο κορυφαίος των ΑρκάδωνΡάγιος άνοιξε το σκορ με σουτ στην κίνηση.Εκμεταλλευόμενος τα κενά του Πλατανιά στην άμυνα  στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Περόνε με άψογο πλασέ σημειώνει το 2-0.Ενώ όλα έδειχναν ότι ο Αστέρας θα είχε μετά το 48 εύκολη νίκη, η ομάδα των Χανίων μείωσε 20 λεπτά πριντο τέλος του ματς με σουτ του Ουντόντζι δίνοντας ενδιαφέρον στο παιχνίδι.Κατάφερε να πιέσει τον Αστέραστα τελευταία λεπτά αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

ΒΕΡΟΙΑ-ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 1-0

Με ένα γκολ στο 65 με σουτ του Ολαιτάν η Βέροια έκανε σεφτέ στις νίκες στο πρωτάθλημα.Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά επέβαλε το ρυθμό της χάνοντας ευκαιρίες να σκοράρει πριν το ημίχρονο.Κάτι τελικά που έγινε στο 65 έπειτα από σέντρα του Γεωργέα και σουτ του Ολαιτάν.Το μόνο που κατάφερε ο ΠΑΣ ήταν να πιέσει στο τέλος του ματς χανοντας 2ευκαιρίες μία με ένα γύρισμα του Πάντου και μία κεφαλιά του Κολοβέτσιου.Μελανό σημείο του αγώνα ο σοβαρός τραυματισμός του στόπερ της Βέροιας Μπάρμπα  του οποίου γύρισε η γλώσσα ύστερα από μπαλιά που δέχτηκε στο πρόσωπο.Ο παίχτης μεταφέρθηκε στο ιατρείο για εξετάσεις και γλίτωσε τα χειρότερα.

ΞΑΝΘΗ-ΠΑΟΚ 0-3

Έσπασε την κακή παράδοση που είχε ο Παοκ τα τελευταία χρόνια στα Πηγάδια και πάει με ανεβασμένηψυχολογία στο ντέρμπι με τον Άρη.Ο δικέφαλος με μια άριστη μεσαία γραμμή[Λάζαρ-Κάτσε]και εξουδετερώνοντας τα επιθετικά ατού της Ξάνθης κατάφερε να προηγηθεί στο 9ο λεπτό με εύστοχο
χτύπημα πέναλτυ του Αθανασιάδη ύστερα από τράβηγμα του Κομεσίδη στον Κάτσε.Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Παοκ κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα του και έτσι στο  54 ο Ρομπέρ με ωραία ατομική ενέργεια αφού ξεπέρασε το εμπόδιο του Βάλλα πλάσαρε τον Βιβιανί.Μπορεί ο Παοκ να κατέβασε ρυθμούς αλλά στο τελευταίο 10 λεπτο δημιούργησε 2 ευκαιρίες και στο 88να σημειώσει το τελικό 3-0 με τον Λάζαρ.

ΟΦΗ-ΑΕΚ 2-1

Με νίκη των κρητικών με 2 γκολ από την άσπρη βούλα και τον Φουρτάδο να μειώνει για την ΑΕΚλίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου ολοκληρώθηκε το παιχνίδι στο Γεντί Κουλέ.Οι κρητικοί μπήκαν πιο δυνάτα στον αγώνα και κατάφεραν να προηγηθούν νωρίς με ένα χαζόπέναλτυ που κέρδισε ο Ιωαννίδης από τον Κορδέρο και εκτέλεσε εύστοχα ο Σίσιτς.Η ΑΕΚ ανέβασε την απόδοση της πίεσε τους κρητικούς αλλά ο ΟΦΗ στο 42 με πέναλτυ που  κέρδισε ο Σίσιτς και εκτέλεσε εύστοχα ο Ιωαννίδης κάνοντας το 2-0.Η Ένωση όμως δεν τα παράτησε και με τακουνάκι του Φουρτάδο μείωσε σε 2-1 λίγο πριν το ημίχρονοκαι έδωσε νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι.
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με εκατέρωθεν ευκαιρίες που δεν αξιοποιήθηκαν έτσι ανάγκασαν  την ΑΕΚ στην τρίτη φετινή ήττα και αντίστοιχα την πρώτη νίκη του ΟΦΗ στο πρωτάθλημα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ 4-1

Εντός συνόρων ο πρωταθλητής Ελλάδας τρέχει με... 4*4 και απολαμβάνει μόνος του
την κορυφή.Με πιέση από ψηλά ανάγκασαν τον αντίπαλο σε εύκολο λάθος και έτσι
ο Τσιμπούρ με γυριστό σουτ έπειτα απο σέντρα του Ιμπαγάσα έκανε το 1-0.Ο Ολυμπιακός ανέβασε κι άλλο ρυθμό και έτσι στο 27 μετά από ωραία κάθετη πάσατου Αμπντούν ο Χολέμπας με σουτ ανέβασε το δείκτη στο 2-0.Στο αμέσως επόμενο λεπτό γίνετε το 3-0 με τον Αμπντούν και κάπου εκεί τελειώνουν όλα.Στο δεύτερο ημίχρονο και χωρίς άγχος ο Ολυμπιακός κατέβασε στροφές κατάφερε να  σημειώσει και τέταρτο γκολ με τον Ραφίκ Τσιμπούρ στο 51.Στη μοναδική αντεπίθεση τουΠανθρακικού ο Κυβελίδης με διπλή προσπάθεια μείωσε σε 4-1.Τραυματίες αποχώρησαν από το παιχνίδι ο Τοροσίδης και ο Αμπντούν.Σύμφωνα με  πληροφορίες ο Τοροσίδης υπαίστει θλάση στον οπίσθιο μηριαίο και θα μείνει εκτόςγια 15 μέρες ενώ ο Αμπντούν έχει υποστεί και αυτός θλάση και τίθεται νοκ άουτγια 1 περίπου εβδομάδα.