Αυτή η ΑΕΚ είναι γεννημένη για να αντέχει στα δύσκολα. Πήρε ισοπαλία στην Βιέννη και πέρασε στους 32 του Europa League.

• 08/12/2017 -
  • |

Αυτή η ΑΕΚ είναι γεννημένη για να αντέχει στα δύσκολα. Πήρε ισοπαλία στην Βιέννη και πέρασε στους 32 του  Europa League.

Στους ρυθμούς της ΑΕΚ πήγε το πρώτο ημίχρονο στο Ερνστ Χάπελ. Η ομάδα με διάταξη 3-5-2 κατάφερε να ελέγξει πλήρως την κατάσταση φέρνοντας το ματς στα μέτρα της και επιτρέποντας στην Αούστρια να κυκλοφορεί (απλά) την μπάλα στην άμυνα της, αλλά πρεσάροντας την στον άξονα, δεν την άφηνε να φτιάξει εύκολα παιχνίδι. Αντίθετα, οι παίκτες του Χιμένεθ ήταν αυτοί που πάτησαν με άνεση σε δύο – τρεις περιπτώσεις τα αντίπαλα καρέ και θα μπορούσαν να ανοίξουν το σκορ αν ήταν πιο εύστοχοι και πιο ψύχραιμοι σε δύο χαρακτηριστικές περιπτώσεις. Η ΑΕΚ απείλησε τόσο με σουτ του Γαλανόπουλου στο 5’ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ενώ έχασε σπουδαία ευκαιρία με την συμπλήρωση ενός τετάρτου, με το χαμένο τετ-α-τετ του Αραούχο. Μετά το 20’ ο ρυθμός στο παιχνίδι έπεσε, με την ΑΕΚ να είναι σωστά στημένη τακτικά χωρίς να απειλείται από την Αούστρια, η οποία έψαχνε κυρίως τις στημένες φάσεις και τις μεγάλες μπάλες προς τον Φριζενμπίχλερ για να δημιουργήσει καταστάσεις. Η Ένωση στάθηκε σωστά σε αυτό το κομμάτι και έχοντας το μηδέν είχε πρόθεση να μην ρισκάρει και να απειλήσει σε αντεπιθέσεις πότε με τον Αραούχο και πότε με τους Λιβάγια – Λάζαρο.

Ανάλογη εικόνα με το πρώτο ημίχρονο είχε και η επανάληψη στο Ερνστ Χάπελ. Η ΑΕΚ ήταν καλά οργανωμένη ανασταλτικά, έδινε χώρο στην Αούστρια και προσπαθούσε πρώτα να διαφυλάξει το μηδέν και μετά να ψάξει την κόντρα. Η Αούστρια όπως ήταν φυσικό όσο περνούσε η ώρα ρίσκαρε όλο και παραπάνω, ανέβαζε τις γραμμές της και μετά το 65’ ουσιαστικά άλλαξε εντελώς αγωνιστική συμπεριφορά. Η ΑΕΚ η αλήθεια είναι πως υπήρχαν διαστήματα πως έμοιαζε να μην βγάζει ενέργεια στις προσωπικές αντεπιθέσεις, επομένως οι Αυστριακοί κυκλοφορούσαν με άνεση την μπάλα στην μεσαία γραμμή. Πάντως, φάσεις δεν δημιουργούσαν μέχρι την φάση του 68’ όταν ο Χολσχάουζερ έκανε σέντρα-σουτ, ο Τσιντώτας απομάκρυνε όχι καλά πάνω στον Πρόκομ που με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ. Ο Μανόλο σε εκείνο το σημείο θέλησε να φρεσκάρει κάπως την ομάδα βάζοντας στο ματς τους Μπακασέτα – Κλωναρίδη, αλλά η ΑΕΚ δεν κρατούσε μπάλα απέναντι σε μια Αούστρια βεβαίως που πίεζε ψηλά. Στο τελευταίο δεκάλεπτο το ματς έμοιαζε ροντέο, οι Αυστριακοί τα έπαιξαν όλα για όλα αλλά το αμυντικό τείχος της ΑΕΚ ήταν απροσπέλαστο και η ομάδα σφράγισε με το 0-0 την παρουσία της στους «32» του Europa League.