Σαρωτική στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Παπαθεοδωρου πέρασε στους 8 του BCL !

• 11/03/2020 -
  • |

Την «σκούπα» έβγαλε η ΑΕΚ και έκανε το 2-0 στη σειρά των «16» του Basketball Champions League, κερδίζοντας τη Βόννη και μέσα στη Γερμανία, αυτή τη φορά με 90-86, για να περάσει έτσι στα προημιτελικά της διοργάνωσης, όπου και θα αντιμετωπίσει τη Νίμπουρκ, με μειονέκτημα έδρας και πάλι στις δύο νίκες.

Η Βασίλισσα δυσκολεύτηκε για τρία δεκάλεπτα, περίπου όπως είχε συμβεί και στο πρώτο ματς στο ΟΑΚΑ, αλλά και πάλι στην 4η περίοδο πάτησε το… γκάζι, με συνέπεια να καταφέρει να φτάσει στον σκοπό της. Καθοριστική ήταν η παρουσία του Νίκου Γκίκα, ο οποίος πέτυχε 8 σερί πόντους στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου και ξεκίνησε την αντεπίθεση της Ένωσης.

Ο Κιθ Λάνγκφορντ ήταν ασταμάτητος για άλλη μία φορά, έχοντας 25 πόντους, ενώ ο Μάρκους Σλότερ ήταν τρομερός με 17 πόντους και 9 ριμπάουντ. Καλή παρουσία είχε επίσης ο Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς με 13 πόντους και 4 ριμπάουντ. Ο Γιόνας Ματσιούλις μάζεψε 6 ριμπάουντ, ενώ ο Μάριο Τσάλμερς προσέφερε 3 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε το ματς με τον Ζήση στον «άσο», τον Ρέι ως σούτινγκ γκαρντ, τον Γιάνκοβιτς στο «τρία», τον Χρυσικόπουλο ως πάουερ φόργουορντ και τον Γκραντ ως σέντερ. Η Ένωση προηγήθηκε για πρώτη φορά στο 2’, με τον Ζήση να πετυχαίνει γκολ-φάουλ και να κάνει το 6-3 για τη Βασίλισσα. Οι Γερμανοί πέρασαν μπροστά με 13-9 στο 5’. Ο Δικέφαλος ανέκτησε το προβάδισμα, με 14-13 στο 7’, με μία βολή του Τσάλμερς, ενώ οι δύο ομάδες, συνεχώς εναλλάσσονταν στο προβάδισμα. Οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 24-19 στο τελευταίο λεπτό, με την ΑΕΚ να μειώνει σε 24-23, σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο.

Στο ίδιο μοτίβο άρχισε και η 2η περιόδους, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να ελέγξουν τον ρυθμό του αγώνα, ενώ τα ποσοστά ευστοχίας ήταν σε πολύ καλά επίπεδα. Με δύο συνεχόμενα δίποντα, ο Λάνγκφορντ έκανε το 33-30 υπέρ της ΑΕΚ στο 13’. Ο Τσάλμερς με ωραίο λέι απ, στο 16’, έκανε το 39-36, διατηρώντας το +3 για τον Δικέφαλου. Οι Γερμανοί με ένα 7-0 σερί, πέρασαν μπροστά με 43-39 στο 18’, ενώ έφτασαν για πρώτη φορά και στο +6, με 49-43. Τελικά, ο Σλότερ με κάρφωμα στο τελευταίο δευτερόλεπτο, μείωσε σε 49-45, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια, στην ανάπαυλα του πρώτου ημιχρόνου.

Δεν ξεκίνησε καθόλου καλά το δεύτερο ημίχρονο, με την Ένωση να βρίσκεται πίσω με διψήφια διαφορά, με 55-45 στο 21’. Η ΑΕΚ είχε επιτρέψει στους Γερμανούς, να κάνουν το παιχνίδι τους, πηγαίνοντας σε υψηλό σκορ. Ήταν δύσκολο λοιπόν να ελέγξει τον ρυθμό. Με το σκορ στο 64-56, ο Λάνγκφορντ ανέλαβε δράση και πέτυχε 4 σερί πόντους, με δύο βολές και ένα δίποντο, για να μειώσει σε 64-60 στο 27’. Ο Σλότερ μείωσε και σε 64-62 με δίποντο στο 29’, με τους Γερμανούς να κάνουν το 66-62 με δύο βολές και έτσι τελείωσε και το τρίτο δεκάλεπτο.

Με δύο συνεχόμενα τρίποντα, ο Γκίκας ισοφάρισε σε 68-68 στο 31’ και σε 70-70 στο 32’, αφού έβαλε και ένα δίποντο με τζαμπ σουτ και γενικά άλλαξε τον ρυθμό. Ο Σλότερ με γκολ-φάουλ στο 33’, έβαλε μπροστά την ΑΕΚ με 73-70. Το ματς έγινε αμφίρροπο, με τον Λάνγκφορντ να πετυχαίνει δίποντο και να κάνει το 77-74 υπέρ της Ένωσης στο 36’. Ο Σλότερ στο 37’, κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ, πετυχαίνοντας και καλάθι και έτσι έκανε το 81-77 για τη Βασίλισσα. Ο Λάνγκφορντ πέτυχε σπουδαίο δίποντο με τζαμπ σουτ, για το 84-81 για τον Δικέφαλο, ενώ ο Γιάνκοβιτς με δίποντο, έκανε και το 86-81 για την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου, στο 39’. Ο Σλότερ με μία βολή στα 55’’ για το φινάλε, ο Λάνγκφορντ με 2/2 βολές στα 11’’ και ο Ματσιούλις με μία βολή στα 3’’, διαμόρφωσαν το τελικό 90-86 υπέρ της ΑΕΚ.