Ποδόσφαιρο: Kυπελλούχος Ελλάδας ο ΠΑΟΚ στο 90'!

• 22/05/2021 -
  • |

Ποδόσφαιρο: Kυπελλούχος Ελλάδας ο ΠΑΟΚ στο 90!

Το 8ο κύπελλο στην ιστορία του, κατέκτησε δίκαια πριν από λίγο ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας στον τελικό του Ολυμπιακού με 2-1.

Η ομάδα του Πέδρο Μάρτινς, διατήρησε την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, δείχνοντας όμως άστοχη στην τελική προσπάθεια.

Ο Πάμπλο Γκαρσία παίζοντας πολύ έξυπνα εφάρμοσε το παιχνίδι των αντεπιθέσεων κλείνοντας τους χώρους στους Πειραιώτες, έχοντας σαν πρωταγωνιστές τον Αλέξανδρο Πασχαλάκη που σταμάτησε τους επιθετκούς των Πειραιωτών και τον Τσέχο χρυσό σκόρερ Κρμέντσικ.

Σε ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, οι Θεσσαλονικείς άνοιξαν το σκορ στο 34o λεπτό, με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Βιεϊρίνια και οι Πειραιώτες ισοφάρισαν με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου με τον Εμβιλά στο 50ο λεπτό.

Ο Ολυμπιακός με την είσοδο του Φορτούνη μετά την ισοφάριση, συνέχισε να πιέζει για να πετύχει το νικητήριο τέρμα ενώ ο ΠΑΟΚ παρέμενε πιστός στο πλάνο του, δημιουργώντας κι αυτός τις δικές του ευκαιρίες με τον Κρμέντσικ.

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα οδηγηθούν στην παράταση, στο 90ο λεπτό ο Κρμέντσικ πέτυχε το χρυσό γκολ, χαρίζοντας τη νίκη και το τρόπαιο στην ομάδα της Θεσσαλονίκης.

Ολυμπιακός (Μάρτινς): Σα - Παπασταθόπουλος (25’ Ρεαμπτσιουκ), Σεμέδο, Εμβιλά - Ανδρούτσος, Καμαρά (90’+2’ Βαλμπουενά), Μπουχαλάκης, Χολέμπας - Μπρούμα (46’ Φορτούνη), Μασούρας (86’ Χασάν), Ελ Αραμπί.

ΠΑΟΚ (Γκαρσία): Πασχαλάκης - Βιεϊρίνια, Βαρέλα, Κρέσπο - Ροντρίγκο, Σβαμπ, Ντόουγκλας Αουγκούστο, Μπαμπά (90 +5’ Μιχάι) - Ζίβκοβιτς, Ουάρντα (80’ Τσιγγάρας), Σφιντέρσκι (80’ Κρμέντσικ).

Διαιτητής: Ντάνι Μάκελι (Ολλανδία).

Προέλευση: epoli.gr