Λάζαρος και Λιβάια έφεραν την ΑΕΚ στην κορυφή ! Μεγάλο διπλό με Λαμία. Τραγικός ο διαιτητής Βάτσιος !

• 17/09/2017 -
  • |

Τρίποντο-χρυσάφι στο Περιστέρι για την ΑΕΚάρα που απολαμβάνει την μοναξιά της κορυφής και πάει στο ντέρμπι με τον ΟΣΦΠ έχοντας το +2! Με κίνηση παγκόσμιας κλάσης του σπουδαίου Μάρκο Λιβάγια, η Ένωση κέρδισε το πέναλτι στο 81ο λεπτό, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος για το 0-1 κόντρα στην Λαμία. Οι «κιτρινόμαυροι», παρ’ ότι έβγαλαν φάσεις και θα μπορούσαν να έχουν προηγηθεί νωρίς στο ματς, έπεσαν πάνω στο αντίπαλο αμυντικό τείχος (μη έχοντας καλά τελειώματα) και καρδιοχτύπησαν μέχρι τα τελευταία λεπτά. Εκεί μίλησε η ποιότητα του Λιβάγια, ο οποίος ρολάροντας πάνω στον αντίπαλο του τον πέρασε με μεγάλη άνεση και ανατράπηκε, με τον Βάτσιο να δείχνει την άσπρη βούλα. Πρόκειται για μια φάση οριακή, που η αλήθεια είναι πως η ανατροπή φαίνεται να γίνεται λίγο έξω από την γραμμή και είναι ενδεχομένως το μοναδικό λάθος του διαιτητή. Από εκεί και πέρα πρέπει να σταθούμε στις σωστές κινήσεις του Μανόλο Χιμένεθ ο οποίος «δούλεψε» εξαιρετικά το ματς και οι αλλαγές του «βγήκαν» 100%, αλλά και την πίστη της ομάδας για νίκη μέχρι το τέλος, αφού ακόμα και σε στιγμές πίεσης η ΑΕΚ έπαιξε ορθολογικό ποδόσφαιρο με την μπάλα κάτω. Ο δε λαός της ομάδας στο Περιστέρι ήταν μαγικός. Ήταν συγκλονιστικός, απίστευτος. Έκανε το Περιστέρι Νέα Φιλαδέλδεια, όπως είχε υποσχεθεί…

Με 4-2-3-1 και τον Μάνταλο πίσω από τον Αραούχο ξεκίνησε η ΑΕΚ στην αναμέτρηση. Από τα πρώτα λεπτά η Ένωση έδειξε διάθεση να ασκήσει το γνωστό πρέσινγκ -που μας έχει συνηθίσει- σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του γηπέδου, ενώ προσπάθησε να κρατήσει μπάλα και να την κυκλοφορήσει για να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα. Στο πρώτο 25λεπτο το συγκεκριμένο πλάνο παρουσίασε προβλήματα και δυσλειτουργία κυρίως λόγω της αργής ανάπτυξης, ενώ και η Λαμία χωρίς να «ταμπουρωθεί», έβαλε δύσκολα στην ΑΕΚ. Μάλιστα η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ, που έκανε άμυνα στο μισό γήπεδο σε όλο το πρώτο 45λεπτο και έψαχνε τις αντεπιθέσεις να «χτυπήσει» δείχνοντας οργανωμένο σύνολο, είχε δύο σπουδαίες στιγμές, μια σε φάουλ του Πίτι στο ξεκίνημα (έδιωξε ο Ανέστης), κι άλλη μια στο 32’, όταν ο Βασιλαντωνόπουλος έφυγε «σφαίρα» στην αντεπίθεση, ο Ανέστης του είπε όχι με δύσκολη επέμβαση (σε πρώτη φάση) και εν συνεχεία ο Μπλάζιτς πλάσαρε ελάχιστα άουτ. Η ΑΕΚ από την μεριά της, αφού είχε σπουδαία ευκαιρία στο 5’ με κεφαλιά – άουτ του Βράνιες, άρχισε να παίζει στον ρυθμό της μετά το 25λεπτο. Η Ένωση ανέβασε ταχύτητα σε εκείνο το χρονικό σημείο, έβγαλε συνεργασίες από τον άξονα (με Μάνταλο-Αραούχο κυρίως) αλλά και από τα πλάγια με τα ανεβάσματα των Μπακάκη – Λόπες. Η σπουδαιότερη ευκαιρία που δημιούργησε ήρθε στο 33’, όταν ο Κλωναρίδης σέντραρε και ο Λόπες από κοντά με κεφαλιά δεν σημάδεψε σωστά. Στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου η ΑΕΚ άσκησε μεγάλη πίεση ψάχνοντας να πάει με προβάδισμα στα αποδυτήρια, ενώ χαρακτηριστικές ήταν οι φωνές του Μανόλο προς τους ποδοσφαιριστές, θέλοντας να τους «αφυπνίσει» για να βρεθεί τρόπος προκειμένου να διασπάσει η ΑΕΚ την άμυνα της Λαμίας. Όλα αυτά χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα, με το 0-0 να είναι σκορ ημιχρόνου…

Στην επανάληψη η ΑΕΚ μπήκε με μια αναγκαστική αλλαγή στον αγωνιστικό χώρο, με τον Λόπες να δίνει τη θέση του στον Γκάλο που πήγε δεξιά και ο Μπακάκης ήρθε αριστερά. Οι παίκτες του Χιμένεθ άσκησαν πίεση ψηλά, είχαν τον απόλυτο έλεγχο και με ποσοστά κατοχής που άγγιζαν το 80% έψαχναν να διασπάσουν την αντίπαλη (μαζική) άμυνα. Η Λαμία όσο περνούσε ο χρόνος οπισθοχωρούσε και κλεινόταν πίσω, γεγονός που έβαζε δύσκολα στην ΑΕΚ η οποία αντιμετωπίζοντας μια ομάδα που αμυνόταν στο μισό γήπεδο, δεν απειλούσε ουσιαστικά. Αραούχο και Μάνταλος ήταν οι δύο ποδοσφαιριστές που με ατομικές προσπάθειες έψαξαν να δημιουργήσουν ρήγματα, αλλά όλες οι προσπάθειες ήταν ημιτελείς. Η είσοδος του Λιβάγια και εκείνη του Λάζαρου έδωσαν φρεσκάδα και λύσεις μεσοεπιθετικά, με την ΑΕΚ να έχει ηρεμία σε εκείνο το σημείο παρά την πίεση του χρόνου και να δημιουργεί δύο πολύ σπουδαίες ευκαιρίες. Πρωταγωνιστής ήταν ο Αϊντάρεβιτς που αρχικά έπιασε άψυχο σουτ από καλή θέση, ενώ εν συνεχεία είχε ολομόναχος κεφαλιά που πέρασε λίγο άουτ. Και οι δύο συγκεκριμένες φάσεις προήλθαν από εξαιρετικές συνεργασίες από τα πλάγια και ορθολογικό παιχνίδι. Η λύση τελικά για την ΑΕΚ βρέθηκε στο 80’ όταν ο Λιβάγια με τρομερή κίνηση απέφυγε τον αντίπαλο του, ανατράπηκε από τον Ριβέρα και κέρδισε πέναλτι σε μια φάση οριακή που φαίνεται να γίνεται λίγο έξω από την γραμμή της περιοχής. Ο λυτρωτής της ΑΕΚ ήταν ο Λάζαρος ο οποίος από τα έντεκα βήματα ήταν ψύχραιμος και έκανε το 0-1 χαρίζοντας στην ομάδα μια πολύ σπουδαία νίκη.