Μεγάλη νίκη στην Σλοβακία με μέτρια εμφάνιση. Μέταλλο ψυχής μέσα στον βούρκο απο τους παίχτες μας.

• 17/10/2012 -
  • |

Το πειρατικό δεν καταλαβαίνει ούτε από βροχή..ούτε από άσχημη μέρα-Σαλπ-άρει για Βραζιλία

Με γκολ που ήρθε από τον Σαλπιγγίδη στο 63 λεπτό στη μοναδική καλή φάση ή αν προτιμάτε τη μοναδική υποψία καλής φάσης, στέλνοντας τη μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα και χαρίζοντας στο αντιπροσωπευτικό «συγκρότημα» πολύτιμη νίκη, στη μέχρι τώρα, αλλά ίσως και στη συνολική της διαδρομή προς τα γήπεδα της Βραζιλίας.Με τον Καρνέζη να κατεβάζει ρολά και τους Σλοβάκους να τα βάζουν με την ατυχία τους, καθώς στο 88’ είχαν δοκάρι με τον Μπρέζνανικ, η Ελλάδα πήρε αυτό που ήθελε, όταν όλα έδειχναν ότι θα έπρεπε να ήμασταν ευχαριστημένοι ακόμα και με το Χ. Και όμως, οι παίκτες του Φερνάντο Σάντος έδειξαν ότι δεν έχουν καμία διάθεση να θέσουν σε αμφισβήτηση τον τίτλο του μεγάλου φαβορί για την κατάκτηση της πρώτης θέσης, την οποία εξακολουθούν να μοιράζονται με τους Βόσνιους που και εκείνοι συνέχισαν με νίκη τη δική τους προσπάθεια για διεκδίκηση της πρόκρισηςνικώντας με 3-0 τους Λιθουανούς.
Αποχώρησε τραυματίας σε μία διεκδίκηση της μπάλας στο 74ο λεπτό του ματς της Εθνικής ο Δημήτρης Σιόβας και τα νέα ήταν δυσάρεστα.
Ο διεθνής αμυντικός υπέστη, σύμφωνα με τις πρώτες εκτιμήσεις, θλάση πρώτου βαθμού στο δικέφαλο του ποδιού, αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο στο 75΄του αγώνα με την Σλοβακία και θα κάνει εξετάσεις για να φανεί το χρονικό διάστημα που θα μείνει εκτός Και όλα αυτά στο επίσημο ντεμπούτο του με την Εθνική ομάδα…και στον σημαντικό αγώνα του Ολυμπιακού με την Μονπελιέ.